bieganie

Buty do biegania w terenie vs buty do biegania w mieście

Bieganie w terenie i bieganie w mieście różnią się od siebie rodzajem podłoża. Tym samym, różne powinny być też buty, zależnie od tego, jakie trasy wybieramy. Część producentów obuwia sportowego zdaje się nie zauważać problemu i produkuje buty uniwersalne, które – przynajmniej wg nich – sprawdzą się wszędzie.

Na szczęście coraz więcej jest marek, które tworzą buty ze świadomością potrzeb biegaczy, w związku z czym, w ich asortymencie znajdują się zarówno buty do biegania w mieście, jak również buty do biegania w terenie. Jedną z nich niewątpliwie jest marka Salomon, znana najszerzej wśród fanów sportów zimowych. Właśnie dlatego, dziś przyjrzymy się bliżej czterem modelom butów Salomon – po dwa dla obu rodzajów tras.

Buty do biegania w mieście – X-Scream 3D W

buty do biegania x scream 3d w purple

Buty do biegania w mieście X-Scream 3D W Purple cechują się doskonałym dopasowaniem, za które odpowiedzialna jest – między innymi – technologia SensiFit. Sprawia ona, że buty bardzo dobrze trzymają stopy, przez co bieganie w nich jest bezpieczne.

Zastosowanie, dość powszechnego wśród butów do biegania Salomon, tworzywa EVA, sprawia, że buty doskonale amortyzują, a także wspierają biegacza przy uwzględnieniu jego anatomicznej budowy. Ochronę stóp w butach zapewnia wkładka z włókna węglowego.

Omawiane buty do biegania posiadają wygodny system sznurowania Quick Fit pozwalający sznurować jednym ruchem i kieszonkę, która umożliwia jego schowanie.

Buty do biegania w mieście – Sonic RA Phantom

buty do biegania sonic ra phantom

Choć buty Sonic RA Phantom także są butami do biegania po mieście, technologie w nich zastosowane różnią się od tych wykorzystanych w X-Scream.

Pierwszą – i najważniejszą, jeśli chodzi o komfort biegania – jest System Geometric Decoupling. Pozwala ona na skuteczne przenoszenie nacisku z palców na piętę. Tym samym bieganie w nich jest procesem bardzo płynnym. Równie istotny jest system EnergyCell+. Jest on odpowiedzialny za amortyzację i trwałość butów. Razem z konstrukcją obuwia, znakomicie tłumi drgania.

Kolejną, wartą odnotowania informacją, jest wykorzystanie w tym modelu materiału OPAL. Jest sprężysty, przez co wykorzystanie go w środkowej podeszwie, nie pozostaje bez znaczenia dla amortyzacji. Wewnątrz buta znajduje się również wkładka. W tym przypadku jest to formowana OrthoLite, która dopasowuje się do kształtu stopy i gwarantuje przewiewność.

Buty do biegania w terenie – Speedcross 4 CS W

buty do biegania w terenie speedcross

Speedcross to buty do biegania w terenie, które doskonale amortyzują i zapewniają świetną przyczepność. Podobnie, jak w butach do biegania w mieście, tutaj również możemy znaleźć system sznurowania QuickFit, wraz z kieszonką, która gwarantuje, że sznurówki nie będą przeszkadzać w czasie biegu.

System SensiFit wraz z dostosowującą się do kształtu stopy pianką EVA gwarantuje doskonałe trzymanie stopy i sprawia, że bieganie w butach Speedcross jest bezpieczne, niezależnie od rodzaju podłoża. Systemem wartym uwagi jest Climashield, dzięki któremu obuwie szybko schnie, w związku z czym nie straszna mu jest deszczowa pogoda.

Pianka EVA w tym przypadku została zastosowana także we wkładce, dzięki czemu biegacz zyskuje tak naprawxę podwójną amortyzację. W butach wykorzystano siateczkę, która chroni je przed dostawniem się zabrudzeń i elementów, które można spotkać na trasie, jak kamyki.

Buty do biegania w terenie – XA Enduro

buty do biegania w terenie xa enduro

Buty do biegania w terenie XA Endeuro to model przeznaczony dla osób, które lubią schodzić ze znajomych szlaków. Cholewka butów jest wysoka, przez co noga trzymana jest stabilnie nawet w trudnym, górskim terenie. Ściągacz u samej góry pozwala na dopasowanie buta w taki sposób, żeby nie przedostawały się do niego żadne niepożądane przedmioty.

W butach wykorzystano znaną nam już z poprzednich modeli technologię Sensifit, przez co dopasowują się do stopy. Poza tym, ze względu na ich przeznaczenie do zadań specjalnych, buty do biegania w terenie XA Enduro zostały wyposażone w piankę EVA, jednak w tym przypadku ma ona podwójną gęstość. Tym samym amortyzacja jest dużo większa, a samo bieganie bardzo komfortowe.

Do tego wykorzystano wkładkę z włókna węglowego, która podnosi poziom bezpieczeństwa w czasie biegu. Natomiast pomiędzy zewnętrzną i środkową podeszwą znajduje się „rama” Advanced Chassis, która maksymalizuje kontrolę i ochronę w czasie biegu.

Jak widać, pomiędzy butami do biegania po mieście i butami do biegania w terenie, występują różnice, które często nie są widoczne na pierwszy rzut oka. Jednak warto przyglądać się bliżej wybranym modelom, żeby zagwarantować sobie bezpieczeństwo w czasie biegu.

Dodaj komentarz