buty do biegówek

Początki w narciarstwie biegowym-wybieramy buty do biegówek

Jeżeli jesteś fanem zimy i lubisz ją spędzać w aktywny sposób, a tradycyjna jazda na nartach lub snowboardzie już cię znudziła, to mam dla ciebie świetną opcję. Narciarstwo biegowe! Jest to świetna sprawa dla osób, które kochają zimowe klimaty i chcą być aktywni fizycznie przez cały rok. Każdy może spróbować tego sportu, należy jedynie pamiętać o odpowiednim sprzęcie i stroju. Jednak najważniejsze są buty do biegówek.

Zasady dobierania obuwia sportowego

buty do biegówekButy do biegówek należy dobrać przede wszystkim pod typ narciarstwa biegowego, jaki zamierzamy uprawiać. Wynika to z prostej zależności, że im większe zaawansowanie tym porządniejsze powinny być buty. Dlatego określ czy zamierzasz biegać rekreacyjno – turystycznie czy chcesz się zająć tym sportem zawodowo i ćwiczyć jazdę stylem klasycznym lub dowolnym. Kolejnym krokiem jest określenie rozmiaru, podobnie jak w przypadku kupowania tradycyjnych butów. Jednak przy butach do biegówek, tak jak przy każdym sportowym obuwiu należy pamiętać, że średnio ich rozmiar może być o jeden większy od rozmiaru naszych butów codziennych. Najlepiej jest mierzyć buty w sklepie stacjonarnym, jednak w dzisiejszych czasach przy modzie na zakupy internetowe trzeba sobie radzić inaczej. Na przykład możesz założyć jedną parę grubych skarpet na stopę i odrysować jej kształt na kartce, po czym zmierzyć odległość od najdłuższego palca do końca stopy w jej środkowej części.

Buty do biegówek – na co zwrócić uwagę?

buty do biegówekOdpowiedni rozmiar to nie nie wszystko. Buty do biegówek muszą spełniać także inne wymagania. Po pierwsze muszą być kompatybilne z rodzajem wiązań w nartach, które posiadasz. Po drugie muszą odpowiednio dużo kosztować. W tym przypadku zazwyczaj wyższa cena równa się wyższej jakości. Nie kupuj jednak kota w worku. Zanim wydasz swoje pieniądze upewnij się, że upatrzone przez ciebie buty posiadają odpowiednie ocieplenie, które będzie dobrze izolować stopy od zimna. Sprawdź występowanie przepuszczalnych membran, które pozwalają na odprowadzanie wilgoci na zewnątrz buta przy jednoczesnej blokadzie dostawania się wody do jego wnętrza. Ważne jest także, aby wkładka w butach do biegówek była odpowiednio wyprofilowana. To samo dotyczy pięty buta. Powinna ona dobrze obejmować stopę, tak by nie ruszała się luźno we wnętrzu obuwia.

Dodaj komentarz