koszulka rowerowa

Odzież rowerowa – na co zwracać uwagę przy wyborze?

Pomysł na tworzenie specjalnej odzieży sportowej wziął się stąd, iż każda aktywność fizyczna ma inną specyfikę. Co to oznacza? Chodzi o to, że pracują inne grupy mięśniowe, a same ćwiczenia wykonywane są w różnych warunkach. Dużą grupę odzieży sportowej stanowi odzież rowerowa. Jeśli chcesz zacząć jeździć na rowerze regularnie, warto w nią zainwestować.

Odzież rowerowa – dlaczego jest tak istotna?

Jeżeli na rowerze jeździsz okazjonalnie, wystarczy, że założysz wygodny dres i T-shirt. Jeśli jednak planujesz na dwóch kółkach dojeżdżać do pracy lub trenować i pokonywać długie trasy, lepszym wyborem będzie specjalna odzież rowerowa. Odzież funkcyjna znacznie bardziej podniesie komfort jazdy, a szczególnie zauważysz to w czasie trudnych warunków pogodowych. Odzież rowerowa produkowana jest z syntetycznych materiałów, które mają znacznie lepsze właściwości w porównaniu do naturalnych tkanin. Specjalnie opracowana formuła pozwala odprowadzać ciepło, ale też utrzymywać stałą ciepłotę ciała. Jak zatem wybrać odzież, która będzie odpowiedzią na twoje potrzeby?

Bielizna rowerowa

Kompletowanie odzieży rowerowej należy rozpocząć od wyboru bielizny rowerowej. Bielizna rowerowa powinna być obcisła, tak by ściśle przylegała do ciała. Zadaniem bielizny termoaktywnej jest odprowadzanie potu na zewnątrz. W przeciwnym razie wydzielany pot mógłby powodować dyskomfort podczas jazdy oraz bolesne otarcia.

Na rynku dostępne są trzy rodzaje bielizny rowerowej: bielizna rowerowa ciepła, średnia oraz lekka. Ciepła dedykowana jest w czasie ekstremalnie niskich temperatur. Średnia może być zakładana w czasie niskich temperatur do -15 stopni. Lekką można zakładać latem.

Koszulka rowerowa

Koszulka rowerowa, podobnie jak bielizna, także powinna przylegać do ciała. Mimo tego, że można mieć wrażenie, że luźniejszy model będzie bardziej wygodny, to właśnie obcisła koszulka lepiej się sprawdzi na rowerze. Obcisła koszulka nie będzie krępować ruchów ani nadymać się pod wpływem wiatru podczas jazdy.

Koszulki rowerowe, które znajdziesz w sklepach sportowych, najczęściej będą w ostrych, jaskrawych kolorach. Nawet jeśli nie jest to kolorystyka, którą lubisz, lepiej wybrać taki model niż ciemną koszulkę, ponieważ w niej będziesz bardziej widoczny na drodze.

Spodenki rowerowe

Osoby, które na rowerze spędzają długie godziny, powinny zainwestować w dobrej jakości spodenki rowerowe. Różnica między spodenkami rowerowymi a zwykłymi spodenkami sportowymi polega na tym, że rowerowa wersja jest wyposażona w specjalną wkładkę, tzw. pieluchę. Jej zadaniem jest zapobieganie obtarciom pachwin oraz ud. Spodenki rowerowe dostępne są w wersji dla kobiet i mężczyzn. Jeśli stoisz przed dylematem, czy wybrać tańsze, czy droższe spodenki, lepiej wybrać te, za które więcej zapłacisz. W kiepskiej jakości spodenkach wkładka może się rolować, co będzie powodować dyskomfort podczas jazdy.

Kompletując odzież na rower, można także zdecydować się na dobrą kurtkę rowerową oraz skarpetki rowerowe dedykowane cyklistom. Nie można oczywiście zapominać o swoim bezpieczeństwie podczas jazdy – kask na głowie rowerzysty to absolutna podstawa, ale o nim opowiemy w osobnym artykule.

Dodaj komentarz