rashguard

Rashguard czy koszulka termoaktywna?

Kiedy stajemy przed koniecznością wyboru odpowiedniego stroju na trening, zaczynamy się zastanawiać, czy wybierać odzież funkcyjną, czy zwykłą. Jeśli pierwszą, to stajemy przed tytułowym dylematem – rashguard, czy koszulka termoaktywna?

Pozornie jedno od drugiego nie bardzo się różni. O obu możemy przeczytać, że mają dodatkowe funkcje i, jeśli to możliwe, lepiej trenować w nich, niż w bawełnianych t-shirtach. Wobec tak przedstawionych informacji, nie bardzo rozumiemy, po co powstało to rozgraniczenie i czy w ogóle istnieją jakieś realne (poza nazwą) różnice w obu częściach stroju.

Koszulki termoaktywne

Podstawową rzeczą, która wyróżnia koszulki termoaktywne, jest utrzymanie odpowiedniej temperatury naszego organizmu. Dzięki temu nie przegrzewamy się i niezależnie od czasu treningu, możemy czuć się komfortowo. Te koszulki są zwykle dość luźne i dobrze się w nich trenuje każdy sport, w którym przyleganie odzieży do ciała nie jest istotne.

rashguardRashguardy

Rashguard również jest termoaktywny, ale inaczej niż koszulka termoaktywna, posiada funkcjonalność kompresji. Daleko mu do bycia luźnym – jest bardzo dobrze dopasowany. Ponadto, rashguard wyposażony jest w płaskie szwy. W związku z tym skóra nie jest narażona na podrażnienia bez względu na to, ile przesunięć rashguardu po ciele zaliczymy. Swoją drogą do tych ostatnich bardzo trudno doprowadzić mając na sobie rashguard. Ma on w talii specjalną „obręcz”, dzięki czemu bardzo opornie zmienia położenie. Można jeszcze dodać, że z rashguardem trudno nam będzie złapać skórne infekcje.

Wszystkie te zalety sprawiają, że rashguard to wybór numer jeden dla osób, które ćwiczą na macie, a także z partnerami. Poza niewątpliwymi plusami związanymi z termoaktynością i innymi funkcjami, rashguardy pozwalają ćwiczyć w ubraniach, a jednocześnie nie zahaczać o to, co partner ma na sobie.

Jeśli chodzi o materiały wykonania – niezależnie, czy mówimy o koszulkach termoatywnych, czy rashguardach, trudno nam będzie znaleźć tam naturalną przędzę. Poliester, spandex, elastan, modal, elastyn – jak najbardziej. Oczywiście w różnych proporcjach i konfiguracjach. Są to materiały odporne na uszkodzenia i zniszczenie ich jest dużo trudniejsze, niż koszulek bawełnianych.

Dodaj komentarz