skateboard dla początkujących

Skateboard dla początkujących – jaką deskę wybrać?

Wiosna zagościła już na dobre. Część z fanów sportów ulicznych już może przygotowywać swój sprzęt. Jednak – wiadomo – jak w każdym innym sporcie, możemy obserwować przyrost nowych osób, zainteresowanych czy to jazdą na rolkach, czy też na skateboardzie. Dzisiejszy tekst jest przeznaczony dla tych drugich – podpowiadamy, jak wybrać swoją pierwszą deskę w życiu.

Budowa deski

To, o czym warto wiedzieć, na samym początku, to to, co składa się na budowę skateboardu. Najważniejszym elementem jest – oczywiście – deska, nazywana też blatem. Składa się ona z 7 do 9 warstw drewna, najczęściej klonowego. Jednak niekiedy nie jest ono jedynym budulcem – towarzyszą mu inne materiały, dzięki którym deski są odpowiednio lżejsze.

Jeśli deska, to i kółka, dokładnie cztery. Ich odpowiedni rozmiar jest uzależniony od stylu jazdy, ale też prędkości, które chcemy rozwijać. Większe kółka pozwalają jeździć szybciej, ale też swobodnie poruszać się po rampach. Mniejsze kółka są dobrym wyborem na sam początek – po nauce jazdy na nich i zyskaniu jej odpowiedniej pewności, można przerzucić się na większe.

Za szybkość, czy też szybkość obrotów kół, odpowiedzialne są łożyska (w każdym komplecie jest ich osiem). Warto przekonać się, na ile nam pozwalają. Służą do tego oznaczenia, które możemy na nich znaleźć – cyfry, począwszy od jedynki. Im wyższa cyfra, tym szybszy obrót kół.

Kolejne elementy to dwa trucki i osiem śrub montażowych. Te pierwsze są pośrednikiem pomiędzy kółkami a deską. Drugie natomiast umożliwiają montaż trucków do blatu.

Pomiędzy truckami i blatem możemy znaleźć gumowe podkładki. Są dość ważnym elementem, bo amortyzują w czasie jazdy (szczególnie po trudniejszych nawierzchniach). Schemat jest prosty – im grubsze podkładki, tym większa amortyzacja. W czasie montowania trucków możemy zdecydować się na użycie (lub nie) gumek. Odpowiadają one na zwrotność deski. Ich brak sprawia, że deska będzie się poruszać do przodu.

Ostatni na liście (co wcale nie znaczy, że mniej istotny) jest grip. To pierwsza powłoka deski, z którą kontakt mają nasze buty. Jest antypoślizgowa – de facto grip jest papierem ściernym o różnych walorach estetycznych (ten wybór warto uzależnić po prostu od własnych preferencji). Warto przy tym pamiętać, że – jak każdy papier ścierny – i ten może mieć różną strukturę. Większa ziarnistość może na początku zapewnić lepszą stabilność stopy, więc dobrze ją rozważyć.

  skateboard deska dla początkującychZestaw, czy osobne części?

Deskorolki w ofercie sklepów można znaleźć w dwojakim stanie. Pierwszy z nich to już gotowy zestaw, gdzie wszystkie wymienione wyżej elementy już są połączone ze sobą. Drugi to opcja „zrób to sam” – w niej części sprzedawane są osobno.

W związku z tym, początkujący często stają przed dylematem, którą z opcji wybrać. Deskorolki już złożone przez producenta są – moim zdaniem – dobre na start. Być może doświadczone osoby będą sceptycznie nastawione do tego rozwiązania, jednak na początku brakuje wiedzy na ten temat. Jeśli do tego dojdzie brak możliwości skonsultowania się z kimś, kto wie, na co zwracać uwagę, skutki mogą nie być przyjemne.

Jaki wybrać rozmiar deski?

Jeśli chodzi o szerokość deski, to o ile sprawa nie dotyczy blatu dla dziecka, można sięgać po rozmiar full-size. Będzie on, rzecz jasna, uzależniony od rozmiaru buta (również szerokości stopy, choć to różnice u poszczególnych osób nie będą zazwyczaj bardzo znaczące). Długość jest właściwie uzależniona od szerokości deski.

Kółka

Kółka możemy spotkać zazwyczaj w trzech rozmiarach. Najbardziej popularna i w sam raz na początek, jest opcja „classic”, czyli kółka ani za wąskie, ani za szerokie. Najbardziej uniwersalne będą mię 5,3-5,5 cm. Pozostaje jeszcze kwestia ich twardości. Podobnie, jak w wielu innych sportach, jeśli taka miara w ogóle wchodzi w rachubę, większa twardość pozwala na wybaczanie ewentualnych błędów osobom początkującym 95A i 99A będą w sam.

Łożyska

Kupując kompletny zestaw, na nie też warto zwrócić uwagę. Łożyska oznaczane są symbolem ABEC i cyfrą. Większa cyfra (max 7) to szybsze łożyska. Na początku warto pomyśleć o ABEC-3.

Jeśli weźmiesz pod uwagę te parametry, spokojnie nauczysz się jeździć na deskorolce. Przekonasz się także o roli poszczególnych elementów i o tym, co w przyszłości zmodyfikujesz, żeby spersonalizować swoją deskę.

Dodaj komentarz