obuwie sportowe fitness

Typy butów na siłownię

Początek roku jest doskonałym czasem na rozpoczęcie przygody ze sportem – sprzyjają temu noworoczne postanowienia i długie wieczory, które wielu z nas chce spędzać aktywnie. Czynni sportowcy nawet zimą nie rezygnują z biegania czy jazdy na rowerze, jednak dla początkujących najlepszym rozwiązaniem o tej porze roku jest siłownia. Jeśli nie zaczęliśmy wraz z nowym rokiem, teraz jest doskonały moment, by zebrać wszystko, co potrzebne i wyruszyć na trening. Odpowiednie przygotowanie to połowa sukcesu i spora motywacja dlatego warto zadbać o jeden z najważniejszych elementów stroju – buty na siłownię.

Stopa na siłowni

Bardzo ważne jest zrozumienie tego, dlaczego tak niezbędne jest odpowiednie obuwie i jak nie trudno się domyślić, że dotyczy to każdej dyscypliny sportu.

Nie bez przyczyny obuwie piłkarza mają odpowiednią podeszwę na murawę, a koszykarskie stabilizują kostki. Odpowiednie buty na siłownię pozwoli uniknąć kontuzji, dzięki temu, że zapewniają amortyzację i stabilizację. Niestety, chęć zaoszczędzenia często może kończyć się bólem stóp i dyskomfortem – a to skutecznie zniechęca do ćwiczeń, zwłaszcza początkujących. Bagatelizowanie tego faktu może doprowadzić nas do problemów z kolanami, kręgosłupem, stawami czy zapaleniami okostnych. Nie trzeba chyba nikogo dalej przekonywać o tym, jak ważna jest ta część garderoby – poza tym buty na siłownię nie muszą być drogie, ważne żeby były dostosowane do rodzaju aktywności, którą będziemy uprawiać. Przyjrzyjmy się bliżej typom butów, wśród których możemy szukać tych, w których postawimy krok milowy w drodze o piękną sylwetkę.

Złote zasady wyboru butów

Zanim skupimy się na konkretnych aktywnościach, warto poznać złote zasady, a właściwie cechy, które powinny mieć buty do ćwiczeń. Po pierwsze zwróćmy uwagę na podeszwę – to ona ma bezpośredni kontakt z podłożem i powinna być przede wszystkim stabilna i mieć dobrą przyczepność. W przypadku, gdy mamy sporo do zrzucenia i nasza masa ciała jest duża, warto zastanowić się nad dodatkowym elementem w podeszwie – poduszką żelową, która pomoże amortyzować ruchy. Materiał, z którego wykonano but powinny być przewiewny i oddychający żeby stopy się nie pociły. W miarę możliwości zadbajmy również o to, aby tylna część buta chroniła stawy skokowe.

Buty na aerobik

Buty na aerobik

Siłownie oferują szeroki wachlarz zajęć i przestały być kojarzone jedynie z ciężarami. Do wyboru mamy między innymi aerobik i do tego rodzaju aktywności warto wybrać konkretne obuwie sportowe. Aerobik charakteryzuje się wysoką dynamiką, dlatego szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na wspomnianą wcześniej podeszwę. Muszą być też lekkie, z tej przyczyny, buty na aerobik wykorzystują technologię podeszwy piankowej.

W przypadku materiałów spotkać się można często z przewiewnymi siateczkami i w przypadku tego sportu będzie to strzał w dziesiątkę – lekkie i przewiewne – to obuwie sportowe stworzone do aerobiku. Co więcej, inwestując w takie buty, nie musimy obawiać się o ich wąskie zastosowanie. Sprawdzą się również w czasie zajęć typu fitness, w czasie tańca sportowego, stepu i wielu innych.

Buty do ćwiczeń siłowych

buty na crossfit damskie

Decydując się na ćwiczenia siłowe, musimy być do nich odpowiednio przygotowani. Ten rodzaj aktywności skłania nas do niezwykłej precyzji ruchów, a co za tym idzie – wymaga od nas i buta stabilności. Wiele osób wykorzystuje do treningu z ciężarami buty do biegania, ale należy pamiętać, że mimo wygody, będą one zmniejszały stabilizację.

Buty do podnoszenia ciężarów powinny mieć podniesioną piętę ponieważ pozwala to przenieść środek ciężkości, a tym samym zwiększa się zakres ruchu. Należy pamiętać żeby znaleźć podeszwę o średniej grubości i twardości – będzie to bowiem złoty środek w przypadku tej dyscypliny. Wiele osób decyduje się na zakup butów na crossfit, które mogą przydać się również w czasie treningu siłowego.

Buty na crossfit

Crossfit to nie małe wyzwanie i trening angażujący całe ciało. Musimy pamiętać, że buty na crossfit powinny łączyć cechy butów do ćwiczeń siłowych, kondycyjnych oraz muszą pozwolić nam na swobodne skoki. Tego rodzaju obuwie sportowe musi być dobrane ze szczególną starannością. Po pierwsze, buty na crossfit powinny być równocześnie stabilne i elastyczne oraz lekkie i trwałe. Połączenie pozornie przeciwstawnych cech jest trudne, dlatego warto zainwestować w tym przypadku w dobre, sprawdzone marki. Podeszwa powinna być twarda, dlatego wszelkie piankowe technologie będą tutaj nietrafione. Musimy pamiętać o odpowiedniej grubości podeszwy, powinna być solidna żeby skutecznie amortyzować stawy. Przy tak nietypowych wymaganiach, warto przymierzyć buty i spróbować wykonać kilka podskoków – jeśli podeszwa nie wygina się zbyt łatwo to znaczy, że możemy wziąć ten model pod uwagę. Często można spotkać się z opinią żeby buty na crossfit były większe o jeden rozmiar. Może być to dobrym sposobem na puchnące stopy jednak trzeba zachować rozsądek, bo zbyt duże buty zmniejszają stabilność.

Bardzo ważne jest zrozumienie wyzwań stojących przed nami w czasie różnych aktywności i to powinno być punktem wyjścia do wyboru konkretnego modelu.

2 myśli na temat “Typy butów na siłownię

Dodaj komentarz