odzież rowerowa

Wygodna odzież rowerowa – czyli jaka?

Do jazdy na rowerze nie jest w prawdzie niezbędne dodatkowe wyposażenie (oprócz kasku, który może uratować życie). Odpowiednio dobrana dobra odzież rowerowa może jednak znacząco podnieść komfort podczas treningu czy w trakcie wycieczki na dwóch kółkach. Tak zwana odzież techniczna nie jest już zarezerwowana dla profesjonalnych sportowców i coraz więcej rowerzystów korzysta z niej na co dzień. Jakie zalety mają spodenki rowerowe i koszulki z syntetycznych włókien? Dlaczego warto się w nie zaopatrzyć?

Odzież, którą mamy na sobie podczas wykonywania wszelkiego rodzaju aktywności fizycznej, powinna być przede wszystkim przepuszczalna. Ma również zapewniać swobodę ruchów i powinna być lekka. Ubranie musi być oczywiście dostosowane do warunków atmosferycznych, by nie było nam za ciepło, gdy rozgrzejemy się podczas treningu, ani też za zimno. Dawniej zwykło się zakładać, że naturalne tkaniny najlepiej spełniają te role. Bawełniany szeroki T-shirt, spodnie z dresu i ubranie na cebulkę stanowiły najwygodniejszy sportowy strój. Owszem, taka odzież jest odpowiednia do ćwiczeń i do jazdy na rowerze. Z czasem opracowane zostały jednak nowe technologie, które dzięki wykorzystaniu mieszanek syntetycznych włókien pozwalają uzyskać materiał o lepszych właściwościach niż bawełna. Okazało się też, że opinające ciało ubrania sportowe mogą być wygodniejsze niż luźne koszulki.

Odzież techniczna i termoaktywna

Odzież rowerowa z syntetycznych włókien jest termoaktywna. Materiały mają dobre właściwości izolacyjne. Jednocześnie zapobiegają wychłodzeniu i przegrzaniu. Dodatkowo nie wchłaniają wilgoci i mają za zadanie odprowadzać ją na zewnątrz. W przeciwieństwie do bawełny, nie nasiąkają więc potem i na długo zachowują świeżość. Koszulka rowerowa pozostaje lekka i świeża, nie powodując dyskomfortu. Bawełniane ubranie, gdy jest mokre, staje się ciężkie i lepi się do ciała, co nie tylko nieestetycznie wygląda, ale przede wszystkim jest uciążliwe dla osoby, która ma je na sobie. Odzież rowerowa techniczna skutecznie eliminuje te problemy. W wygodnym ubraniu jesteśmy w stanie dać z siebie więcej i mamy większą przyjemność z uprawiania sportu.

Spodenki rowerowe z wkładką

W sklepach sportowych dostępne są również specjalne spodenki rowerowe z wkładką. Ów element odzieży nie jest przeznaczony wyłącznie dla profesjonalnych kolarzy. Także jeśli dojeżdżasz jednośladem do pracy czy po prostu lubisz długie wycieczki na dwóch kółkach, spodenki rowerowe z tak zwanym pampersem mogą być dla ciebie bardzo dobrym rozwiązaniem.

Podczas jazdy na rowerze bardzo przydatne okazują się również rękawiczki kolarskie, okulary i oczywiście odpowiednie obuwie. Jeśli dopiero zaczynasz kompletować swój zestaw rowerowy, zacznij jednak o podstaw. Wygoda techniczna koszulka rowerowa oraz spodenki to elementy urania, które dadzą ci komfort, jakiego dotąd nie znałeś i który z pewnością szybko docenisz.

Dodaj komentarz